De aandelenbeurs in Amsterdam is maandag vrijwel vlak geopend. Beleggers moeten het doen zonder groot richtinggevend nieuws. Later deze week komt de laatste stroom bedrijven nog met kwartaalcijfers.

De AEX-index stond in het eerste uur van de handel 0,3 procent hoger op 450,13 punten. De MidKap noteerde 0,3 procent in de plus op 644,24 punten. De graadmeters in Londen, Parijs en Frankfurt stegen 0,1 tot 0,4 procent.

Beleggers kijken naast de bedrijfscijfers die nog komen uit naar vrijdag, wanneer president Janet Yellen van de Federal Reserve de jaarlijkse topconferentie van centrale bankiers in het Amerikaanse Jackson Hole toespreekt. Mogelijk wordt daar meer duidelijk over de timing van een nieuwe renteverhoging in de Verenigde Staten.

Toespraak Fischer

Vicepresident van de Fed, Stanley Fischer, zei tijdens een toespraak dat de economische ontwikkelingen in de Verenigde Staten al nagenoeg voldoen aan de doelen die de Fed met zijn monetaire beleid nastreeft.

Volgens Fischer is het nagestreefde doel van een kerninflatie van 2 procent binnen handbereik, terwijl de arbeidsmarkt de afgelopen jaren “indrukwekkend” herstel heeft getoond. “We zijn dicht bij onze doelen”, concludeerde hij.

Fischer verwacht dat de economische groei in de VS de komende kwartalen verder aantrekt. Hij rekent daarbij op een herstel van de investeringen, die een onverwacht zwakke periode hebben doorgemaakt. Verder ebben de negatieve gevolgen van de recente opmars van de dollar weg. Fischer benadrukte overigens ook dat hij van nature een optimist is.

Met zijn woorden lijkt de topeconoom de deur open te houden voor een nieuwe verhoging van de Amerikaanse rente in de laatste maanden van 2016. Fed-bestuurders hebben herhaaldelijk aangegeven dat de rente verder omhoog kan als de economie voldoende herstel toont. De centrale bankiers blijven echter verdeeld in hun analyse over het huidige herstel en de mogelijkheid om de rente al op korte termijn verder op te voeren.

Grondstofbedrijven onder druk

In de toonaangevende AEX-index in Amsterdam voerde Nationale-Nederlanden de troepen aan. De verzekeraar steeg 2,4 procent na een adviesverhoging door Bank of America. ArcelorMittal was met een verlies van 1,4 procent de grootste daler. Naast ArcelorMittal was Shell de enige daler onder de hoofdfondsen in Amsterdam met een min van 0,1 procent.

Ook andere grondstoffenbedrijven in Europa stonden door de dalende grondstoffen prijzen onder druk. Rio Tinto, Glencore en Anglo American verloren in Londen tot 2,5 procent.

Bij de kleinere bedrijven in Amsterdam noteerde Brunel 1,3 procent lager. De detacheerder werd afgewaardeerd en kondigde vrijdagavond aan afscheid te nemen van operationeel directeur Arjan de Vries. Ook vrijdag kreeg Brunel overigens rake klappen, na teleurstellende vooruitzichten.

De olieprijzen gingen omlaag, onder meer doordat Irak aankondigde de export op te voeren. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1,5 procent tot 47,78 dollar per vat. Brent werd 1,6 procent goedkoper op 50,08 dollar per vat. De euro werd voor 1,1282 dollar verhandeld, tegenover 1,1325 dollar bij het slot van de Europese beurzen op vrijdag.

Nikkei wint

De aandelenbeurs in Japan is maandag met winst gesloten. De toonaangevende Nikkei-index in Tokio sloot 0,3 procent hoger op 16.598,19 punten.

Beleggers hielden hoop op een Amerikaanse rentestap dit jaar, waardoor de waarde van de yen wat afnam. Ook verwerkten ze opmerkingen van Haruhiko Kuroda. De president van de Japanse centrale bank gaf aan dat het grote economische stimuleringsprogramma waarschijnlijk in september wordt uitgebreid.

Olie-exporteur Inpex had last van de dalende olieprijzen en leverde 2,7 procent in. Irak was mede debet aan de dalende prijzen, door aan te kondigen dat het zijn olie-export wil opschroeven in een toch al overvloedige oliemarkt.

Elders in het Verre Oosten gingen de beurzen omlaag. De Kospi in Seoul eindigde 0,6 procent in de min en de All Ordinaries in Sydney daalde 0,3 procent. De Hang Seng in Hongkong leverde tussentijds 0,4 procent in.

Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl